Haslık Standartları ve Kalite Kontrol Test Cihazları

Son yıllarda sürdürülebilir tekstillere yönelik eğilim, kalite kontrolünün maliyetleri düşürerek  en yüksek düzeyde karlılık ve verimlilik sağlamasıdır. Uzun vadede kalite kontrol test cihazları yardımıyla renk haslığı standartlarına uygun ürünler üretmek hem üreticilerin hem de tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bir maddenin renk haslığı kriterini karşılama derecesi bir renk haslığı test cihazı ile ölçülür. Uluslararası sertifikasyon kuruluşları, orijinalliği kontrol etmek için iki standart mavi etiket ve gri etiket getirmiştir. Mavi skala 8 haneli tiklerden, gri skala ise 5 haneli tiklerden oluşmaktadır.

Renk Haslığı Testleri : Renk Haslığı Testi: Kumaşta kullanılan boyaların kullanım sırasında renk dayanıklığı ölçülür. Amaç, kumaşın zamanla yıpranmasını veya solmasını önlemektir. Renk haslığını belirleme yöntemi olarak solma ve lekelenmeyi değerlendirmek için Gri Skala (TS 23-2 EN 20105-A02 / TS 23-3 EN 20105-A03) kullanılır.

Gri Skala A02 Fiyat ve Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Gri Skala A03 Fiyat ve Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Işık Haslığı Testi : Işık Haslığının Amacı Renkli kumaş veya desenli kumaşların güneş ışığına karşı rengini koruma dayanıklılığı ölçülmesidir.

Bu, güneş ışığında  çok uzun sürer, bu nedenle xenon veya benzeri  yapay ışıklı bir test cihazı kullanılır, Buda solma etkisine sebep olur

Standart ışık haslığı testinde su soğutmalı ve hava soğutmalı ekipman kullanılacaktır.

Ardından renk farkını ölçmek için bir test değerlendirme kabininde son bir kontrol yapılır. Işık haslığı değerleri mavi skalada ölçülür.

Değerlendirme sonucunda gri skala ile karşılaştırılarak bir ortalama değer oluşturulur.

Işık Haslığı Test Cihazı Hakkında Bilgi ve Fiyat Almak İçin Tıklayınız

Sürtünme Haslığı Testi ( Krokmetre ) :

Bir kumaşın kullanım sırasındaki sürtünmeye karşı direnci kuru ve ıslak sürtme testleri ile değerlendirilir. Kumaştan alınan numune normal atmosfer koşullarında şartlandırılır, ardından kroketmetre adı verilen bir sürtünme cihazına yerleştirilir ve kuvvete tabi tutulur. Testten sonra oda sıcaklığında saklanan numuneler gri skala ile değerlendirilir.

Sürtünme Haslığı Test Cihazı Krokmetre Hakkında Bilgi ve Fiyat Teklifi Almak İçin Tıklayınız .

Ütülemeye Karşı Renk Haslığı Testi :

Ütülemeye Karşı Renk Haslığı Testi: Kuru, nemli ve ıslak olmak üzere üç ayrı aşamada Hot Plate (Pres Cihazı) olarak da adlandırılan Thermaplate ile kumaşın ütü haslığı ölçülür. Haslık testinden hemen sonra kumaştaki renk değişimi değerlendirilir.

Yıkama Haslığı Testi :

Boyalı veya baskılı kumaşların yıkama sırasındaki koşullara göre dayanıklılık seviyesini ölçer. Yıkama haslığı testinde standart deterjanlar ve yardımcı kimyasallar  farklı sıcaklıklarda ölçülür. Sonuçlar gri skala ve güneş almayan karanlık bir odada D65 gün ışığı altında renk değerlendirme kabini ( ışık kabini ) ile değerlendirilir. Yıkama Haslığı Test Cihazı Gyrowash gibi test cihazları kullanılır.

Yıkama Haslığı Test Cihazı Gyrowash Hakkında Bilgi ve Fiyat Almak İçin Tıklayınız

Ter Haslığı Testi : 

Terden dolayı kumaşta oluşan renk değişikliği ve sararmanın mukavemeti Perspirometer cihazı ile ölçülür.

Ter Haslığı Test Cihazı Hakkında Bilgi ve Fiyat Almak İçin Tıklayınız